Hospoda u Sýkorů

 
Úvod
Ubytování
Oslavy
Okolí
Kontakt
 
Jste naším
[CNW:Counter]
návštěvníkem.
webmaster
 

Litomyšl Okolí Desné je vhodné k turistickým výletům. Nejzajímavějším z okolních míst je bezpochyby město Litomyšl. Patří k pokladům městské architektury i k centrům kulturního života. Dominantou města je renesanční zámek Vratislava z Pernštejna. Dalšími pozoruhodnými stavbami města jsou piaristický kostel, piaristická kolej, kde je nyní umístěno muzeum, Portmoneum - muzeum Josefa Váchala a Dům U Rytířů na Smetanově náměstí, které je skvostem české architektury. Narodil se zde významný hudební skladatel Bedřich Smetana, jehož rodnou světničku můžete navštívit v areálu zámku a žilo zde mnoho významných osobností českých dějin. Světový věhlas si vydobyl mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl. V Litomyšli funguje dokonalá síť služeb, obchodů a obchůdků. Turisté si mohou vyjít na romantickou procházku do klášterních zahrad, nebo navštívit nově vybudované sportovní komplexy.

Zámek Nové Hrady Blízké vesnice dýchají malebností a najdete v nich také zajímavá místa z českých dějin. Nejbližší je Dolní Újezd s kouzelnou okolní krajinou, cennou sochou Panny Marie z roku 1737 a památníkem selského povstání. Dominanty této vesnice tvoří novogotický kostel a barokní zvonice.

K dalším zajímavým obcím v okolí patří například Horní Újezd, Budislav, Makov, Morašice a Nové Hrady s nově zrekonstruovaným rokokovým zámkem.

K romantickým výletům lákají budislavské lesy s pískovcovými útvary z nichž nejznámější jsou Toulovcovy Maštale. Poblíž se nachází nově otevřená Toulovcova rozhledna.

Ze vzdálenějších míst stojí za zmínku:

  • královské věnné město Polička se zachovalými městskými hradbami a rodnou světničkou Bohuslava Martinů
  • památník obce Ležáky, která byla za II. světové války podobně jako Lidice vyhlazena nacisty
  • gotický hrad Svojanov
  • oblast Mílovy, která nabízí možnost koupání, turistických výletů a mnoho možností pro lezení po skalách (Čtyři palice, Devět skal, Drátník, Bílá skála)

Pokud chcete strávit příjemné chvíle vašich cest odpočinkem a poznáním, přijeďte k nám.


Několik dalších fotografií z okolí: